Skip to content Skip to footer

Początek 2024 roku na rynku mieszkań przyniósł uspokojenie

Rok 2023 upłynął pod znakiem dynamicznych zmian na rynku nieruchomości. Duży popyt, wywołany m.in. programem Bezpieczny kredyt 2%, doprowadził do gwałtownych wzrostów cen mieszkań. Niejasne było, co może się po tym wszystkim dziać na początku 2024 roku. Czy sytuacja się ustabilizowała? Jak wyglądał I kwartał 2024 roku?

Rynek mieszkań się uspokoił

Po intensywnym roku można zaobserwować pewne uspokojenie na rynku nieruchomości. Kupujący mają dużo większy wybór i nie muszą wybierać mieszkań pod tak dużą presją. Mogą spokojnie szukać odpowiadającego im lokalu. Po zakończeniu programu Bezpieczny kredyt 2% obawiano się załamania popytu na rynku. Dane Nieruchomosci-online.pl pokazują jednak, że tak się nie stało. Rzeczywiście zauważalny jest spadek zainteresowania mieszkaniami w tym serwisie, ale o ok. 7% w stosunku do poprzedniego kwartału. Jeśli jednak porównujemy zmianę po roku, to w I kwartale 2024 roku to zainteresowanie było o 10% większe niż w tym samym okresie 2023 roku.

Z drugiej strony popyt można ocenić jako uśpiony, gdyż duża liczba przeglądanych ofert nie przekłada się na większą liczbę umów zawieranych w kancelariach notarialnych. Część szukających odkłada zakup w czasie, licząc, że skorzystają z nowego programu dofinansowań kredytów.

Większa podaż uspokoiła poszukujących mieszkań

Pod koniec 2023 roku zainteresowani zakupem nieruchomości musieli podejmować decyzje pod presją czasu. Niska podaż i szybko znikające oferty powodowały, że wręcz dochodziło do licytacji mieszkań – zdarzało się, że sprzedający osiągali wyższą cenę niż początkowo zakładali. W I kwartale 2024 roku nabywcy mają w czym wybierać, jeśli chodzi o najpopularniejsze metraże.

A jak wygląda dostępność nieruchomości? Od początku roku, z tygodnia na tydzień, jest ich coraz więcej. Wzrost od stycznia do marca wynosi 10%. W końcu zapanowała większa równowaga między popytem a podażą. Duży odsetek niezdecydowanych co do zakupu powoduje, że w kolejnych miesiącach poszukujący powinni mieć jeszcze większy wybór.

Jakich mieszkań szukamy w 2024 roku?

Pod tym względem nie było zaskoczenia. Z danych Nieruchomosci-online.pl wynika, że 55% badanych poszukiwało mieszkań dwupokojowych. Mniejsze zainteresowanie osiągnęły mieszkania trzypokojowe i kawalerki – wynik po około 20%. Przekładając to na powierzchnię, ponad połowa zainteresowanych szukała mieszkań o powierzchni od 30 do 40 mkw.

Szukamy mieszkań do pół miliona złotych

Aż 89% poszukujących mieszkań na Nieruchomosci-online.pl ustaliło, że mogą przeznaczyć na zakup nie więcej niż 500 tys. zł. Tylko 10% założyło, że są w stanie wydać więcej. Wiele zależy od tego, w jakim mieście szukamy nieruchomości. W przypadku Warszawy już 35% osób deklaruje, że są w stanie przeznaczyć na zakup powyżej 500 tys. zł.

Jeśli chodzi o zmiany cen za metr kwadratowy, w dalszym ciągu mamy do czynienia ze wzrostami, ale nie tak wysokimi, jak w ubiegłym roku. Poza tym najwyższych nie odnotowano w największych miastach, ale mniejszych – najbardziej drożały mieszkania w Rzeszowie, Lublinie czy Katowicach.

Napisz komentarz

0.0/5