Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Czy flipping jest szkodliwy dla rynku mieszkań?

Flipowanie nieruchomości to temat, który mocno polaryzuje opinię publiczną. Nie ma się jednak co łudzić, że jest to choć w przybliżeniu równy podział na zwolenników i przeciwników. Tych drugich jest zdecydowanie więcej. Z czego to wynika? Fliperów krytykują nie tylko osoby, które chcą kupić mieszkanie na własne potrzeby i zderzają się z wysokimi cenami. Źle ich działalność ocenia też sporo ekspertów rynku nieruchomości. Wytyka im się negatywny wpływ na dostępność mieszkań - poprzez spekulacje powodują wzrost cen, a jednocześnie w wielu przypadkach nie wnoszą nic pozytywnego. Temat obecnie powrócił za sprawą Magdaleny Milert, architektki oraz urbanistki, która opublikowała krytyczny wobec fliperów tekst.

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Pewnie znasz powiedzenie, że szczęście jest wtedy, gdy okazja spotyka przygotowanego? Ta zasada obowiązuje chyba we wszystkich dziedzinach życia, także w obrocie nieruchomościami. Możesz zakładać, że szybkie znalezienie klienta i uzyskanie dobrej ceny za mieszkanie do kwestia tzw. fartu, lecz wtedy rezygnujesz z możliwości wpływania na to. A prawda jest taka, iż w tej kwestii bardzo dużo zależy do ciebie.

Czy kupujący mieszkanie płaci pośrednikowi

Pośrednik nieruchomości w zależności od tego, czego potrzebujemy, może pomóc nam kupić, sprzedać lub wynająć mieszkanie. Usługi tego typu są coraz bardziej popularne, ponieważ oszczędza to czas i energię klientów. Dzięki wsparciu fachowca oglądają oni tylko wybrane lokale lub spotykają się z kupcami na etapie negocjacji. Wynagrodzeniem pośrednika jest prowizja od sfinalizowanej transakcji, a płaci ją ten, kto jest związany umową z agencją.

Czy warto sprzedać mieszkanie przez biuro nieruchomości

Jeszcze całkiem niedawno, bo dekadę temu, korzystanie z usług biura przy obrocie nieruchomościami, przez klientów indywidualnych zazwyczaj uważane było za zbędny koszt. Jednak po statystykach widać, iż podejście się zmienia - coraz więcej osób decyduje się na obsługę agenta. Dlaczego? Co powoduje, że warto sprzedawać mieszkanie przez biuro nieruchomości?