Zdaniem wielu analityków wzrosty cen mieszkań dotarły do granicy, której nie przekroczą. Pierwsze wyraźne spadki stawek w sektorze mieszkaniowym widać szczególnie w dużych miastach. Bardzo możliwe, że trend ten będzie się rozszerzał na kolejne rynki lokalne. Mimo zmian w dynamice rynku nieruchomości w sektorze premium wysokie ceny utrzymują się od dłuższego czasu. Właśnie dlatego tą częścią rynku powinni zainteresować się inwestorzy, którzy obawiają się strat w wartości swojego lokum.
Premium czyli co?
Istnieje wiele definicji nieruchomości premium. Najczęściej jest to zabudowa położona w najlepszych lokalizacjach, która zapewnia lokatorom wysoki standard wnętrz i dodatkowe wygody. Właśnie brak jednoznacznego opisu tego typu nieruchomości sprawia, że deweloperom zdarza się nadużywać tego terminu. Premium to nie tylko nowocześnie urządzony budynek w świetnym stanie, ale również udogodnienia dla mieszkańców niedostępne w innych segmentach rynku. Należy do nich na przykład recepcja w holu budynku, strefa SPA czy siłownia tylko dla mieszkańców.
Nieruchomość z segmentu premium to nie zawsze nowy budynek. Tego typu zabudowa pojawia się w sercu dużych miast, na przykład na Krakowskim Rynku. Starannie odrestaurowane i zmodernizowane kamienice to dziś budynki wysokiej jakości o zachwycających wnętrzach. To właśnie w tych murach mieszkańcy mogą się cieszyć przestronnymi apartamentami i luksusowo urządzonymi przestrzeniami wspólnymi. Taki standard nie jest dostępny w przeciętnej zabudowie wielorodzinnej i ma to swoje odzwierciedlenie zarówno w czynszu jak i cenie rynkowej za metr.
Ceny w segmencie premium i ich dynamika
Ceny lokali spełniających wymagania standardu premium są bardzo zróżnicowane. Często wyraźnie różnią się do średnich stawek za metr dla danego miasta. Od czego zależą? Znaczenie ma zarówno lokalizacja jak i otaczająca budynek infrastruktura. Prócz tego im bogatsze wyposażenie mieszkania tym jego cena będzie wyższa. Stawki w tym sektorze potrafią być wręcz zawrotne. Na przykład we wspomnianym już Krakowie cena za metr tego typu nieruchomości wynosi z od 20 do nawet 35 tysięcy złotych za metr kwadratowy. To dużo, a eksperci oceniają, że tej części rynku korekty stawek w dół mogą nie dotknąć.
Inwestycja w rynek premium może wydawać się niedostępna dla przeciętnego inwestora. Jednak osoby dysponujące na tyle dużym budżetem, by nabyć duże lokum w metropolii, najpewniej będą mogły sobie pozwolić na niewielki apartament premium. Warto to rozważyć, szczególnie jeśli zależy nam na stabilnej wartości mieszkania. Analitycy oceniają, że lokale mieszkalne w tym segmencie mogą nadal nabierać wartości. Dlaczego? Głównie ze względu na atrakcyjną lokalizację i prestiż, jaki niesie za sobą tego rodzaju inwestycja. Mimo wysokich cen chętnych do nabycia nieruchomości premium nie brakuje. W tę część rynku inwestują często Polacy mieszkający za granicą.