Skip to content Skip to footer

Mieszkanie wykończone pod klucz – rozwiązanie dla wygodnych

Wykończenie mieszkania to praca wymagająca dużo zaangażowania i specjalistycznej wiedzy. To nie tylkopomalowanie ścian czy montaż mebli, ale też zakup odpowiednich materiałów, liczne prace elektryczne i hydrauliczne, montaż podłóg, drzwi czy oświetlenia. Nic więc dziwnego, że Polacy coraz chętniej decydują się mieszkania wykończone pod klucz. Na czym dokładnie polega to rozwiązanie?

Mieszkanie wykończone pod klucz – co oznacza?

Pojęcie „mieszkanie wykończone pod klucz” jest definicją dorozumianą, ponieważ nie jest uregulowane prawnie, jednak co do zasady oznacza, że dana nieruchomość jest gotowa do zamieszkania i nie wymaga od nowego właściciela wykonywania żadnych dodatkowych prac wykończeniowych. W takich przestrzeniach ściany są pomalowane, podłogi położone, drzwi zamontowane, kuchnia wyposażona, łazienka- gotowa do użytku. Oczywiście zakres wyposażenia i aranżacji wnętrz w każdym przypadku może wyglądać inaczej, w zależności od wybranej opcji – od bardzo podstawowego wykończenia, po kompleksowe dopieszczenie każdego elementu wnętrza. Różny może być też standard oraz jakość wykorzystanych do wykończenia mieszkania materiałów. Tak duży wachlarz możliwości sprawia, iż kupno wykończonego pod klucz mieszkania staje się coraz bardziej atrakcyjną alternatywa dla mieszkań w stanie deweloperskim, które trzeba przecież samodzielnie zaprojektować, zaaranżować i wykończyć.

Mieszkanie wykończone pod klucz – jakie korzyści?

Decydując się na zlecenie wykończenia wnętrz deweloperowi lub specjalizującej się w tym firmie, inwestor może liczyć przede wszystkim na oszczędność czasu, zdrowia i sił. Koordynowanie robót, kontrola ekipy remontowej, wybór materiałów czy inne niezbędne przy wykańczaniu lokalu czynności, pochłaniają bowiem mnóstwo czasu i energii. Wprawdzie wykończenie pod klucz może wiązać się z wyższą o kilkaset złotych średnią ceną za metr kwadratowy w porównaniu do samodzielnego wykończenia wnętrza, jednak komfort jest nieporównywalnie większy. Ponadto w ogólnym rozrachunku mieszkanie pod klucz może okazać się tańsze niż zakup mieszkania w stanie deweloperskim wraz z samodzielnym wykończeniem, aranżacją i wyposażeniem.

Rozwiązanie to szczególnie zaleca się osobom wykańczającym swoje pierwsze mieszkanie, ponieważ brak doświadczenia w tej dziedzinie zdecydowanie działa na niekorzyść właścicieli i samodzielna praca może narazić ich nie tylko na dodatkowe koszty, ale też na niepotrzebne nerwy. Zlecając to zadanie jednej firmie, która zajmie się wszystkim pracami, zakupami czy innymi obowiązkami związanymi z wykończeniem mieszkania, możemy natomiast pewnych problemów, błędów i stresów uniknąć. Kluczową kwestią w tym wypadku będzie jednak wybór odpowiedniej firmy z doświadczeniem. Tylko wtedy właściciel może bowiem być pewny, że lokal będzie gotowy na czas i wykończony w wybranym standardzie. Niezwykle istotne jest więc, aby po wyborze wykonawcy podpisać z nim umowę określającą szczegółowy zakres prac, termin ich wykonania i rodzaj wykorzystanych materiałów.

Napisz komentarz

0.0/5