Skip to content Skip to footer

Czy warto sprzedać mieszkanie przez biuro nieruchomości

Jeszcze całkiem niedawno, bo dekadę temu, korzystanie z usług biura przy obrocie nieruchomościami, przez klientów indywidualnych zazwyczaj uważane było za zbędny koszt. Jednak po statystykach widać, iż podejście się zmienia – coraz więcej osób decyduje się na obsługę agenta. Dlaczego? Co powoduje, że warto sprzedawać mieszkanie przez biuro nieruchomości?

Żyjemy w czasach postępującej specjalizacji. Z jednej strony wynika to z braku czasu na to, aby zajmować się czymkolwiek innym niż “nasza działka” zawodowa, z drugiej – często specjalizacja właśnie napędza tempo naszego życia. Jeśli robimy coś coraz lepiej i uzyskujemy z tego coraz bardziej imponujące efekty, niejako wciągamy się w pracę. Rośnie nasz dobrobyt, a wraz z tym, aby go utrzymać, nie jesteśmy skłonni do tego, aby “zmniejszyć obroty”.

Dzięki specjalizacji mamy też gwarancję, że zlecana przez nas praca zostanie wykonana dobrze, bo zajmie się nią ktoś, kto się na niej zna i robi to niemal codziennie. Dlaczego piszemy o tym w kontekście biura nieruchomości? Ponieważ korzystanie z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami jest właśnie elementem specjalizowania się. Dzięki takiej obsłudze transakcji rynek nieruchomości profesjonalizuje się. Co jednak będziesz miał z tego konkretnie?

Sprzedanie mieszkania to proces złożony z kilku etapów, z których każdy może być bardzo czasochłonny:

  1. Należy zebrać wszystkie informacje o nieruchomości, np. przejrzeć księgi wieczyste czy sprawdzić kompletność rozliczeń ze spółdzielnią lub wspólnotą.
  2. Należy uporządkować mieszkanie, usunąć z niego stare wyposażenie, posprzątać, być może przeprowadzić niewielki remont.
  3. Należy poprawić wygląd mieszkania, stosując elementy tzw. home stagingu.
  4. Należy wykonać bardzo dobre jakościowo zdjęcia, ewentualnie też nagrania oraz prezentacje 3D. To są materiały niezbędne do sporządzenia atrakcyjnej oferty.
  5. Należy stworzyć atrakcyjną ofertę, wypełnioną nie tylko materiałami wizualnymi, ale też dobrym opisem, nie tylko zawierającym wszystkie kluczowe informacje, lecz również zachęcającym.
  6. Należy zamieścić ogłoszenie w miejscach, które dają szansę na szybkie zdobycie klienta.
  7. Należy na bieżąco odpowiadać na próby kontaktu klientów, umawiać się z nimi na oglądanie mieszkania oraz negocjować cenę.
  8. Należy sfinalizować transakcję tak, aby była ona poprawna pod względem formalnym i zabezpieczała interesy obydwu stron.

Jak sam widzisz – sporo tego. To są rzeczy, które wymagają nie tylko poświęcenia czasu, lecz również odpowiedniej wiedzy i sprzętu (jak np. robienie dobrych zdjęć). Bez doświadczenia na rynku nieruchomości ciężko nawet ci będzie dokonać jednej z podstawowych czynności na samym początku, czyli trafnej wyceny. Nie skupiając się już na tym, że czas poszukiwania klienta zapewne będzie trwał dużo dłużej, ponieważ agent nie tylko sporządzi atrakcyjniejsze ogłoszenie, ale też zadba o to, aby dotarło ono do jak największego grona potencjalnych nabywców.

Właśnie z tych względów warto sprzedawać mieszkanie przez biuro nieruchomości. Obsługa pośrednika gwarantuje ci, że nie będziesz musiał pilnować tego wszystkiego sam. Oczywiście na niektórych etapach twoja pomoc lub obecność będą konieczne, jednak agent poinformuje cię o tym z wyprzedzeniem i zadba, by nie angażować cię bez potrzeby.

Jednym z głównych argumentów przeciw, który pojawia się przy rozważaniu sprzedaży mieszkania przez biuro, są dodatkowe koszty. Fakt, one się pojawiają, jednak ostateczna kalkulacja nie jest już taka prosta. Dzięki profesjonalnemu, doświadczonemu pośrednikowi często można uzyskać dużo lepszą cenę niż wywalczyłoby się w samodzielnych negocjacjach. Czasami ta różnica w cenach pokryje wynagrodzenie agenta, a czasami nawet je przekroczy, dzięki czemu na transakcji zarobisz więcej. Może to być zatem nie tylko oszczędność czasu i nerwów, ale też pieniędzy.

Równie ważne jest również przeprowadzenie transakcji w sposób poprawny formalnie. Jeśli nie masz doświadczenia w obrocie nieruchomościami i nie jesteś prawnikiem, może ci być bardzo ciężko dopilnować wszystkich aspektów związanych z administracją i obowiązującymi przepisami. A wszelkie niedopatrzenia w tych kwestiach zemszczą się na tobie bardzo srogo.

Napisz komentarz