Skip to content Skip to footer

Co to jest prowizja przy wynajmie mieszkania

Rynek najmu przeżywa ostatnio istne oblężenie. Ofert jest coraz mniej, a chętnych najemców nie brakuje. Ogromny popyt może zniechęcić część przyszłych lokatorów i wtedy mogą oni skorzystać ze wsparcia agencji obrotu nieruchomościami. Mimo że właściciele mieszkań nie narzekają ostatnio na brak zainteresowania, tym bardziej mogą potrzebować pomocy specjalisty w znalezieniu odpowiednich lokatorów. Jak wygląda w takich przypadkach kwestia prowizji? Czym jest i kto ją płaci?

Płaci ten kto korzysta

Jednym z ważnych źródeł dochodów każdego pośrednika nieruchomości jest prowizja od wynajmu. Wsparcie specjalisty zawsze kosztuje, bez względu na to, czy chcemy kupić, sprzedać czy wynająć mieszkanie. Profesjonalne agencje oferują swoje usługi zarówno rentierom, jak i osobom szukającym mieszkania do wynajęcia. Prowizję, czyli wynagrodzenie dla agenta, płaci zawsze ta strona, która podpisuje umowę pośrednictwa. Koszt ten mogą więc ponieść przyszli lokatorzy. Co dostają w zamian? Fachowiec szuka dla nich mieszkania, które spełnia ustalone wcześniej kryteria, a gdy się na nie zdecydują, pomaga przy formalnościach.

Najemcy, decydując się na umowę agencyjną, nie muszą inwestować czasu i energii w przeglądanie dostępnych ofert. Pośrednik szuka dla nich przystępnych cenowo lokali w preferowanej przez nich okolicy i o określonym wcześniej standardzie. Do obowiązków klienta agenta należy tylko oglądanie mieszkań i podjęcie ostatecznej decyzji, gdzie chcą zamieszkać. Za ten luksus i swobodę płacą agentowi w formie prowizji. Warto jednak podkreślić, że rozliczenie następuje dopiero wtedy, gdy specjalista znajdzie dla nas odpowiedni lokal, a umowa najmu jest już podpisana. Prowizja jest więc formą zapłaty za wykonaną pracę.

Jak wspominaliśmy na wstępie, z usług agencji obrotu nieruchomościami mogą skorzystać również rentierzy. Jeśli umowę podpisuje właściciel lokalu, a zadaniem pośrednika jest znalezienie lokatorów, to wtedy zapłata prowizji leży w gestii właściciela nieruchomości. W zamian może on liczyć na znalezienie lokatorów spełniających jego wcześniej ustalone kryteria. Również w tym przypadku wynajmujący może liczyć na pomoc agencji przy formalnościach i nie musi tracić czasu na rozmowy z osobami zainteresowanymi ogłoszeniem. Telefony odbiera agent i to on pokazuje lokal osobom, które w jego ocenie nadają się na lokatorów.

Usługi pośrednictwa w najmie są coraz bardziej popularne. Jeszcze kilka lat temu domeną biur pośrednictwa były umowy kupna sprzedaży, ale dziś rynek nieruchomości się rozwinął i jest bardziej wymagający. Dlatego prowizja, która trzeba zapłacić za fachowe wsparcie przy najmie, jest dziś dla wielu uczciwą ceną za spokój i swobodę, jaką dzięki temu zyskuje klient. Umowa ze sprawdzoną agencją pomoże znaleźć szybciej mieszkanie i lokatorów oraz zdejmie z naszych barków obowiązek przygotowania wszystkich kluczowych dokumentów. Nic więc dziwnego, że agencje nieruchomości coraz więcej zarabiają na umowach dotyczących właśnie najmu.

Napisz komentarz