Skip to content Skip to footer

Czy warto wynająć mieszkanie przez biuro?

Jedną z najpopularniejszych form zainwestowania swoich pieniędzy w Polsce jest wciąż zakup i późniejsze wynajęcie mieszkania. Jest to szczególnie opłacalne w dużych miastach wojewódzkich, gdzie nie powinno być problemu ze znalezieniem potencjalnego najemcy. Wiele osób zastanawia się nad ofertą biur nieruchomości, które za odpowiednią opłatą pomogą w wynajęciu naszego lokalu. Czy jest to dobre rozwiązanie? O tym, w poniższym artykule.

Biura oferują pomoc

Wynajęcie mieszkania to dosyć żmudny i nierzadko długi proces. Począwszy od właściwego przygotowania lokalu przed jego oddaniem, przez poszukiwania osób, które zdecydują się na najem, kończąc na finalnym podpisaniu umowy. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie, dlatego biura nieruchomości proponują właścicielom mieszkań swoje usługi. Od razu nasuwa się jednak pytanie, czy warto z nich skorzystać? Ostatecznie każdy musi odpowiedzieć sobie sam, ponieważ składać się będzie na to mogło wiele czynników, z których nie wszystkie będą dla każdego tak samo znaczące. Sprawdźmy zalety i wady wynajęcia mieszkania za pośrednictwem biura.

Zalety i wady wynajmu przez biuro

Jedną z niepodważalnych zalet wynajęcia mieszkania przy pomocy biura nieruchomości czas, który dzięki temu zaoszczędzimy. Cały proces zostanie przeprowadzony przez profesjonalistów, więc nie będziemy musieli ani przez chwile martwić się o cokolwiek. Za wynajęcie mieszkania odpowiada zwykle jedna osoba. Od tego za ile i jak szybko wynajmie nasze mieszkanie, będzie zależało jego wynagrodzenie. Także o szybki proces realizacji całego przedsięwzięcia nie musimy się martwić. Po podpisaniu umowy z biurem ich pracownik zajmie się wszystkim, co będzie związane z wynajęciem naszej nieruchomości. Kolejną ważną rzeczą, której nie będziemy musieli robić jest przygotowanie oferty na najem. To też należeć będzie do obowiązków biura, z którego usług skorzystamy. Zostanie ona przygotowana fachowo przez osoby mające do czynienia z tego typu ogłoszeniami na co dzień. To ważne, ponieważ pozwoli to na podbicie widoczności ogłoszenia najmu w internecie. Zostanie ono udostępnione wedle życzenia klienta na branżowych portalach z ogłoszeniami, a także na stronie biura. Poszukiwania potencjalnego najemcy również leżeć będą w gestii biura nieruchomości. Właściciel, który skorzysta z oferty biura, nie będzie brał więc odpowiedzialności za to w jaki sposób najemca korzystać będzie z mieszkania tzn. za wszelkie szkody powstałe wskutek najmu odpowiadać będzie biuro i to ono będzie się z nich rozliczać z najemcą. Jedyną wadą, którą możemy podpiąć pod wynajęcie mieszkania przez biuro jest obowiązek podziału się zyskiem, który otrzymywać będziemy z rąk najemcy. Teoretycznie można też liczyć, że to właśnie najemca będzie ponosić te koszta, ponieważ pracownik biura może nam wyższą cenę za najem. Samo biuro pobiera prowizję od ustalonej z najemcą comiesięcznej stawki, kiedy mieszkanie będzie puste nie będzie ona pobierana.

Napisz komentarz