Osoby poszukujące mieszkania zwracają uwagę m.in. na jego lokalizację, metraż, piętro, a także stan techniczny. Dla wielu kupujących to wręcz priorytet. Część z nich chce jak najszybciej wprowadzić się do lokalu, dlatego zależy im, aby wymagał co najwyżej odświeżenia. Z drugiej strony są i tacy nabywcy, którzy celują w lokale do generalnego remontu, w atrakcyjnej cenie. Czy warto podnieść standard nieruchomości, aby sprzedawać drożej?
Wpływ standardu mieszkania na cenę
Wyremontować lokal i sprzedać go za wyższą stawkę, a może nie ingerować w stan techniczny i zaoferować niższą kwotę zakupu? Nie ma jednego dobrego podejścia. Wiele osób woli kupić nieruchomość w gorszym stanie i wykonać część prac remontowych samodzielnie, aby obniżyć całkowite koszty nabycia i adaptacji lokalu.
Jak zatem stan techniczny przekłada się na cenę? Tego możemy się dowiedzieć na podstawie danych portalu Nieruchomosci-online.pl. Na podstawie analizy cen ofertowych za mkw. lokalu z rynku wtórnego w 18 miastach wojewódzkich można wywnioskować, że to czynnik, który ma bardzo duże znaczenie. Z uśrednionych danych analizowanych w okresie od I kwartału 2023 roku do III kwartału 2024 roku wynika, że różnica pomiędzy kategoriami „do remontu” i „wysoki standard” wynosiła ok. 20-25%. W przypadku mieszkań sprzedawanych jako „do remontu” i „do odświeżenia” była już dużo mniejsza – 1-5%. Dużych różnic nie odnotowano dla lokali z kategorii „do odświeżenia” i „stan dobry” – było to 3-4%. Podobny wynik ustalono między „stan bardzo dobry” a „wysoki standard” – 3-5%. Większe różnice są widoczne między „stanem dobrym” a „stanem bardzo dobrym” – 8-10%.
Należy wziąć pod uwagę, że to właściciele mieszkań oceniają ich standard. Można jednak uznać, że lokal w stanie „do odświeżenia” umożliwia natychmiastowe zamieszkanie, natomiast mieszkanie do remontu wymaga już dużych nakładów pracy i poniesienia sporych kosztów. Nie zawsze jego zakup będzie opłacalny – szczególnie przy wysokich cenach usług fachowców, kiedy kupujący nie wykona tych prac na własną rękę. Często na takie lokale decydują się flipperzy, ale oni mają zorganizowany cały proces, dzięki czemu są w stanie wyremontować nieruchomość za taką kwotę, aby zarobić na późniejszej sprzedaży.
Poza tym należy zwrócić uwagę na rozbieżności pod względem stosunku ceny do standardu w różnych miejscowościach, gdyż te bywają spore. Z analizy Nieruchomosci-online.pl wynika, że w Gdańsku mieszkania do remontu były minimalne droższe od mieszkań do odświeżenia – różnica wynosiła 1-2%. Natomiast w Katowicach to już 11-13%.
Remontować czy sprzedać mieszkanie do remontu?
Lokal, którego stan jest dobry, można sprzedać łatwiej niż mieszkanie wymagające przeprowadzenia inwazyjnych prac. Kupujący szukają głównie lokali wymagających jak najmniejszego nakładu prac. Nieruchomości, w których konieczne jest przeprowadzenie generalnego remontu interesują przede wszystkim wspomnianych flipperów.
W wielu przypadkach warto przeprowadzić pewne prace, ale należy wcześniej wykonać dokładną analizę kosztów. Na pewno działaniami, które warto podjąć, są odświeżenie podłóg (np. cyklinowanie) czy odmalowanie ścian. Nie powinny być bardzo kosztowne, a mogą diametralnie odmienić odbiór lokalu i zapewnić możliwość uzyskania większej kwoty.