Rynek nieruchomości w Polsce aktualnie wykazuje oznaki ostrożnego optymizmu, chociaż nadal utrzymuje się niepewność wśród kupujących i sprzedających. Dane z cyklicznego badania przeprowadzonego przez portal Nieruchomosci-online.pl we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym wskazują, że w I kwartale 2025 roku Nastrojometr rynku nieruchomości osiągnął poziom 53,5 pkt. To wzrost o 6 punktów w porównaniu do IV kwartału 2024 roku, co wskazuje na delikatną poprawę nastrojów w branży.
Osoby poszukujące mieszkania zwracają uwagę m.in. na jego lokalizację, metraż, piętro, a także stan techniczny. Dla wielu kupujących to wręcz priorytet. Część z nich chce jak najszybciej wprowadzić się do lokalu, dlatego zależy im, aby wymagał co najwyżej odświeżenia. Z drugiej strony są i tacy nabywcy, którzy celują w lokale do generalnego remontu, w atrakcyjnej cenie. Czy warto podnieść standard nieruchomości, aby sprzedawać drożej?
Flipperzy kupują lokale do remontu, podnoszą ich standard i szybko sprzedają z zyskiem. Niektórzy z nich wybieraj nieruchomości o nieuregulowanym statusie prawnym i przejmują nad nimi kontrolę różnymi, nie zawsze etycznymi sposobami. Oczywiście opis ten jest definicją house flippingu jednak w praktyce źle opisuje działania wielu flipperów. Nieuczciwych spekulantów jest tak wielu, że inwestycje tego rodzaju nie cieszą się dobrą opinią. Niedawny wyrok sądu dotyczący działalności flipperskiej sprawił, że tego rodzaju inwestorzy będą musieli rozliczać się jak przedsiębiorcy.
Na rynku pierwotnym nie widać większych spadków cen mieszkań. Pod koniec ubiegłego roku spora korekta pojawiła się za to na rynku wtórnym. W niektórych dużych Polskich miastach obniżka była największa od dekady.
Rynek nieruchomości premium to segment o szczególnych cechach, który różni się znacząco od tradycyjnych rynków mieszkaniowych. Nieruchomości te cechuje prestiż, wyjątkowa lokalizacja, wysoka jakość wykonania oraz dostęp do luksusowych udogodnień. Jakie są główne cechy i wyzwania tego rynku?